Ligos, keliančios grėsmę netekti dantų

Dantų netekimą gali lemti daugybė priežasčių. Viena pagrindinių – dantų ligos. Žinoma, ne visais atvejais galime daryti įtaką veiksniams, dėl kurių prarandami dantys, bet gana dažnai mūsų dantų būklė yra mūsų rankose. Taigi, kokios ligos kelia didžiausią pavojų dantims ir kaip su jomis kovoti?

Ėduonis (kariesas). Tai danties kietųjų audinių irimas, kurį sukelia ant danties paviršiaus esančios rūgštys. Tai yra viena labiausiai paplitusių dantų ligų, kuri reikalauja ne tik ilgo ir sudėtingo gydymo, bet ir kelia grėsmę netekti dantų. Siekiant užkirsti kelią šiai ligai, svarbu užtikrinti tinkamą burnos higieną, o pajutus dantų jautrumą ar skausmą, nelaukti kol liga progresuos ir nedelsiant apsilankyti pas odontologą. Atminkite, kad daugkartinės odontologinės procedūros tame pačiame dantyje taip pat ilgainiui gali lemti danties praradimą, todėl svarbu pasirūpinti burnos ertmės sveikata profilaktiškai.

Gingivitas. Tai yra periodonto liga, kuri pasireiškia dantenų uždegimu. Šią ligą galima atpažinti iš patinusių, kraujuojančių dantenų. Norint užkirsti kelią periodonto ligoms, svarbu užtikrinti taisyklingą kasdienį dantų valymą bei reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Svarbu įsisąmoninti, kad negydomas gingivitas progresuoja į periodontitą (kur kas sunkesnę periodonto ligos formą), o tai yra viena pagrindinių dantų netekimo priežasčių.

Periodontitas. Tai yra dantenų uždegimas bei atraminių danties audinių nykimas. Periodontitas pasireiškia kraujuojančiomis dantenomis, nemaloniu burnos kvapu, periodonto kišenių formavimusi, dantų klibėjimu ar pūliavimu. Susidarius dantų akmenims, juose dauginasi bakterijos ir mikroorganizmai. Didėjantis dantų akmenų sluoksnis atstumia dantenas, sukelia dantenų ir periodonto raisčio uždegiminius procesus, nyksta kaulas ir dantų galiausiai netenkama.

Streso sukeltos ligos. Nors stresas nėra liga ir nedaro tiesioginės įtakos dantų praradimui, tačiau emocinė įtampa neretai gali lemti tam tikrų dantų ligų formavimąsi: bruksizmą, gingivitą, periodontitą. Bruksizmas (nevalingas griežimas naktimis) yra gana dažnai pasireiškianti ir dantims atsiliepianti streso pasekmė. Patiriant nuolatinį stresą ir griežiant datimis, jie dyla ir tampa silpni, o tai ilgainiui gali lemti dantų netekimą. Bruksizmas gydomas sukandiminėmis kapomis, kurias pacientas užsideda nakties metu. Kapa amortizuoja kandžiojimo jėgą ir apsaugo dantis nuo sužalojimų.

Jeigu dantų ligos paveikė dantis taip stipriai, kad jų išgelbėti jau nebeįmanoma, atkurkite juos implantų pagalba. Atminkite, kad svarbu nedelsti atlikti dantų implantavimo procedūros. Tokiu būdu apsaugosite kaulą nuo tirpimo bei šalia esančius dantis nuo netaisyklingos padėties.