5 paprasti būdai, padėsiantys išsaugoti dantis
Sveikus dantis turėti norime visi. Tačiau ar žinome, kaip jais tinkamai pasirūpinti?

Net ir kelios nereikšmingos dantų valymo metu daromos klaidos ar kasdienis pasilepinimas pyragaičiu neretai virsta ne kuo kitu, o ėduonimi. Tai, kad pirmųjų nuolatinių dantų plombų prireikia jau vaikystėje, niekam nekelia nuostabos, tačiau turėtų kelti didelį susirūpinimą.

Kaului skirtas implantas

Skundai dėl aukštų odontologinio gydymo kainų – įprastas ir itin dažnas reiškinys. Tačiau daugelis besiskundžiančiųjų nesusimąsto, kad sudėtingo ir brangaus gydymo neprireiktų, jeigu jie anksčiau būtų tinkamai pasirūpinę savo dantimis. Ar žinojote, kad ligų profilaktika yra beveik 50 kartų pigesnė, negu ligų gydymas? Jeigu turėsite tai omenyje, bus žymiai lengviau laikytis šių kasdienių taisyklių, padėsiančių kuo ilgiau išsaugoti sveikus ir stiprius dantis.

Naudokitės savo dantimis 01/05

Kaip ir kiekvienas Jūsų kūno organas, dantys privalo dirbti tam, kad išliktų stiprūs ir gyvybingi. Nors dantys atlieka ir daugiau funkcijų, pagrindinė – kramtymas. Sveiki dantys kramtant atlieka mikrojudesius, kurių metu dirba žandikaulis, o dantenose bei žandikaulio kaule stimuliuojama kraujotaka. Šis stimuliavimas leidžia palaikyti sveikas dantenas ir kitus aplink dantis esančius audinius. Jūsų dantys yra vienintelis organizmo turimas įrankis, skirtas mechaniškai susmulkinti maistui, tad kiekvieną maisto gabalėlį kramtyti būtina lėtai ir kruopščiai, kol maisto kąsnis taps skysta, vienalyte košele. Svarbu ne tik kaip kramtote, bet ir ką valgote. Didžiąją šiuolaikinių žmonių maisto raciono dalį sudaro minkšti ir lipnūs maisto produktai, kuriuos kramtant dantys „ilsisi“. Įdarbinkite savo dantis ir kuo dažniau kramsnokite šviežias morkas, obuolius, riešutus, daigus, pilno grūdo duodą, avižinius sausainius ar kitus grūdų produktus. Be to, kieti ir daug skaidulų turintys maisto produktai – tarsi dantų šepetėlis. Jie pasižymi natūralia savybe apvalyti dantų emalį.

Vanduo, vanduo ir dar kartą vanduo! 02/05

Vandens yra visose organizmo ląstelėse, taigi, ir mūsų dantyse. Keletas litrų vandens per dieną yra puikus įprotis, leidžiantis išsaugoti sveikatą ir padėti savo organizmui. Vanduo padeda ne tik virškinimo sistemai, odai ar smegenų veiklai, bet ir burnos ertmei. Vandens gėrimas – natūralus būdas valyti susikaupusias apnašas. Įprotis gurkšnoti vandenį taip pat gali padėti išvengti dantų dėmių bei dantų emalį silpninančios erozijos. Taigi, pasimėgavę kava, gazuotu gėrimu ar raudonuoju vynu, išgerkite stiklinę vandens.

Valgykite pieno produktus 03/05

Įvairūs vitaminai bei mineralai būtini visam mūsų organizmui, taigi, ir dantenoms bei dantims. Pieno produktuose esantis kalcis – pagrindinė dantų statybinė medžiaga, todėl visi žino, kad vaikams būtina valgyti kuo daugiau šių produktų. Tačiau sūris, jogurtas, kefyras, varškė ir kiti pieno gaminiai nepaprastai naudingi ir suaugusiųjų dantims. Reguliarus pieno produktų vartojimas palankiai veikia dantų būklę, nes tokiame maiste esantis hidroksiapatitas ir kozeinas saugo dantų emalį nuo pažeidimų ir stabdo dantenų ligų vystymąsi.

Atidžiai rinkitės dantų priežiūros priemones 04/05

 Graži šypsena prasideda nuo tinkamos burnos priežiūros. Jau nuo pat vaikystės žinome, kad būtina dantis valyti du kartus per dieną, po keletą minučių, tačiau jeigu norime ilgus metus džiaugtis gaiviu burnos kvapu ir sveikais dantimis bei dantenomis, šių žinių tikrai nepakanka. Visų pirma, būtina žinoti, kaip pasirinkti burnos ertmės priežiūros priemonių arsenalą. Gydytojai rekomenduoja įsigyti šepetėlį minkštais arba vidutinio kietumo šereliais, nes pernelyg kieti šereliai gali traumuoti dantenas ir sąlygoti priekaklelinius emalio defektus. Nepamirškite, kad kas 3 mėnesius būtina įsigyti naują dantų šepetėlį! Valyti būtina ne tik dantų emalį, bet ir tarpdančius, tad būtų puiku, jei įsigytumėte dantų siūlą, arba, dar geriau – tarpdančiams skirtą šepetėlį. Nepamirškite ir abrazyvios bei dantenas nuo žalingų veiksnių saugančios dantų pastos ir skalavimo skysčio. Būtų geriausia, jei dėl šių priemonių pasirinkimo pasitartumėte su savo gydytoju odontologu. Kitas žingsnis – taisyklingas dantų valymas. Dantų valymo metodikų – ne viena, tačiau efektyviausiai ant dantų paviršiaus susikaupusios apnašos nuvalomos atliekant sukamuosius ir šluojamuosius judesius. Kruopščiai valykite visus dantų paviršius – ties sruostais, ties liežuviu, ties gomuriu, taip pat kontaktinius bei kramtomuosius paviršius. Pakankamai dėmesio ir kantrybės skirkite ir tarpdančių valymui.

Reguliariai lankykitės pas gydytoją 05/05

Žinoma, savo dantimis būtina rūpintis savarankiškai, tačiau Jūs neišsiversite ir be gydytojo pagalbos. Visų pirma, jeigu Jums buvo pritaikytas gydymas dantų implantais, turite endodontiškai gydytų dantų ar įvairių restauracijų, būtina reguliariai apsilankyti gydytojo odontologo kabinete kontrolinei patikrai. Specialistas padarys tai, ko negalite padaryti patys – įvertins, ar ankstesnis gydymas nedaro poveikio kitoms organizmo sistemoms ir ar neiškilo komplikacijų grėsmė. Kitas svarbus dalykas – neignoruoti su burnos ertme susijusių pokyčių. Jeigu pajutote net ir menkiausią skausmą, pastebėjote dantenų patinimą, arba kraujavimą, būtina apsilankyti pas gydytoją. Nedelskite ir nelaukite, kol tai praeis, nes mažos problemos gali virsti sudėtingomis ir brangaus gydymo reikalaujančiomis burnos ertmės ligomis.

Tik truputis kantrybės, ir šias taisykles Jums pavyks paversti kasdieniu ir netgi maloniu įpročiu. Saugokite savo dantis ir šypsotis norėsis dar daugybę metų!