<Grįžti

Bendradarbiavimas – pasitikėjimas

Didelė dalis žmonių svajoja apie sveiką ir gražią šypseną, tačiau baimė lankytis pas gydytojus odontologus priverčia žmones pamiršti apie šią svajonę ir jos neįgyvendina. Amerikos sveikatos ir gyvybės draudimo bendrovės “Cigna” publikuotame straipsnyje teigiama, jog 9-15 proc. visų amerikiečių vengia lankytis pas odontologus. Tai reiškia, kad 30 – 40 milijonų amerikiečių taip bijo dantų gydymo, kad visais būdais bando jo išvengtų. Kad tokia problema vyrauja ir Lietuvoje, ir gana plačiai, rodo ilga darbo su pacientais patirtis.

Remiantis moksliniais straipsniais pagrindinės priežastys, dėl kurių žmonės nenori lankytis pas gydytojus odontologus, yra – nerimas ir baimė. Tačiau ilga darbo su pacientais patirtis leidžia įvardinti daugiau priežasčių, kurios atitolina žmones nuo svajonės turėti gražią šypseną:

 • Perdėtas drovumas;
 • Skausmas;
 • Kontrolės praradimas (negalėjimas kontroliuoti situacijos, imti ir išeiti procedūros metu arba visiškai bendrauti procedūrų metu);
 • Medicinos prietaisų ar odontologinių kabinetų baimė;
 • Adatų baimė;
 • Gydymo kainos;
 • Užspringimo baimė;
 • Nemalonūs kvapai, garsai, skoniai;
 • Ankstesnė nemaloni patirtis su odontologais;
 • Ankstesnė skaudi, traumuojanti patirtis, pavyzdžiui, emocinė, fizinė prievarta.

Šios visos išvadintos priežastys – tai reakcijos į nežinomybę.

Įveikus visas baimes, nerimą ir atvykus į odontologijos kliniką pirmam vizitui, labai svarbu padėti gydytojui išsiaiškinti, kokia būtent priežastis jus atvedė į kliniką, ko tikitės ir ar jūsų lūkesčiai ir gydytojo atlikto gydymo vizija – sutampa. Pirmojo vizito metu gydytojas užima labai svarbią poziciją, nes būtent nuo pirmojo vizito priklauso bendradarbiavimo pagrindas ir sėkmė. Svarbu, kad pacientas būtų išgirstas ir suprastas, gautų labai išsamią, jam suprantama kalba pateiktą informaciją apie jo situaciją ir galimus tos situacijos sprendimo būdus, jaustųsi lyg partneris keliaujant ilgo ir atsakingo geresnės gyvenimo kokybės kelio link. Gydymo kelias yra ilgas, todėl pirmiausia reikia sudaryti išsamų gydymo planą. Tam, kad būtų visiškai aiškūs paciento lūkesčiai ir sudarytas gydymo planas, gydytojui ir pacientu tenka susimatyti klinikoje keletą kartų. Vėliau seka kitas etapas – paruošiamųjų darbų atlikimas. Po šio etapo reikia atlikti gydymą, o gydymui pasibaigus, prasideda paskutinis – profilaktikos ir priežiūros etapas, kuris reikalauja pastangų ir didžioji šio etapo sėkmės dalis priklauso nuo paciento. Tačiau reikia nepamišti, kad kiekviename etape pacientas nėra paliekamas vienas, jį visada lydi gydytojas ir jo suburta komanda. Svarbu pabrėžti, kad pacientas yra palaikomas ne tik gydymo metu, bet ir po gydymo, jis visada sulaukia pagalbos. Taigi, nuoširdus abipusis bendradarbiavimas yra svarbus, nes nesklandumus įveikiame visi kartu ir puikiais rezultatais džiaugiamės visi.

Gali būti ir tokių situacijų, kai pacientas atėjęs pas gydytoją negauna atsakymo į pagrindinį jam rūpimą klausimą – kaip išspręsti jam rūpimą problemą? Tokioje situacijoje pacientą gali dar labiau užvaldyti baimė, pasimetimas, o gal būt ir noro ieškoti problemos sprendimo būdo praradimas. Tačiau reikia nepamiršti, jog jei yra problema, tai visada yra ir jos sprendimo būdas. Juk šiai dienai pasitelkus naujausias technologijas, ilgametę darbo su pacientais patirtį ir gydymo metodikas, gydymo galimybės dažnai gali būti neribojamos. Šiai dienai beveik visada aptariant gydymo planą yra kalbama apie dantų implantaciją. Daugelyje atvejų tai labai palengvinantis, patikimas sunkių situacijų sprendimo būdas. Apie dantų implantus netrūksta informacijos nei internete, nei įvairiausiuosi leidiniuose, nei odontologijos klinikose. Plačiai yra kalbama apie implantų rūšis, apie pačios procedūros eigą, tačiau apie tai, kokios emocijos užvaldo žmones, kurie ryžtasi šiai procedūrai – informacijos mažai. Amerikos periodontologų draugija nagrinėjo, kodėl žmonės bijo tokių procedūrų kaip dantų implantacija. Šiai baimei atsirasti įtakos turi gydytojų odontologų ir odontologinių procedūrų bijojimas ir tai dažniausiai būna įsišakniję mūsų pasąmonėje iš vaikystės. Apie šias baimes užsiminėme straipsnio pradžioje. O gal tam turi įtakos nusistovėję klaidingi stereotipai? Nepriklausomai nuo to kokia yra baimės priežastis, svarbu rasti būdą, kaip būtų galima pamiršti, “užmaskuoti” šią baimę. Ypač tam reikėtų ryžtis, jei jūsų gydytojas odontologas dantų implantaciją įvardija, kaip labiausiai jums tinkantį gydymo būdą. Matydami gydytoją odontologą nuolatos, bendraudami su juo įgausite pasitikėjimo juo ir tada baimė trauksis. Taip pat, gydytojas, įgavęs jūsų pasitikėjimą ir pajutęs jūsų visišką apsisprendimą, padės jums išsaugoti gerą burnos sveikatą, sumažinant gydymo laiką, sąnaudas ir diskomfortą.

Amerikos periodontologų draugija skelbia, jog tik nedidelė dalis pacientų jaučia diskomfortą implantacijos metu ar po jos. Net 70 proc. apklaustųjų teigė, jog yra patenkinti ar net labai patenkinti naujais implantais ir šiai procedūrai ryžtųsi dar kartą. Kalbant apie dantų implantaciją, svarbu yra nepamiršti paminėti ir komplikacijų, su kuriomis galima susidurti. Remiantis autoriaus Su-Gwan Kim iš Korėjos straipsniu, galima teigti, jog pagrindinės su implantacija susijusios komplikacijos yra šios:

 • Hematomų atsiradimas;
 • Nervo jutimo sutrikimai;
 • Galima gretimų dantų žala;

Komplikacijos, susijusi su implantacijomis, yra nedažnos, tačiau jos pasitaiko ir gali atsirasti bet kurioje gydymo stadijoje.

Jei jūs nusprendėte ryžtis dantų implantacijai, tačiau jaučiatės kiek pasimetę, išsigandę, nepamirškite, jog tokiu atveju turite patys imtis iniciatyvos ir rasti būdų kaip kontroliuoti situaciją. Dažniausiai ramiai jaučiamės, kai esame pilnai informuoti, taigi nebijokite savo gydytojo klausti įvairiausių klausimų. Paprašykite išsamiai paaiškinti viską apie pačią implantaciją, implanto gijimo periodą, protezavimą ir veiksmus po visų procedūrų. Taip pat, nepabijokite aptarti ir aspektų, susijusių su skausmo kontrole implantacijos metu, kad ši procedūra būtų kuo mažiau skausminga ir nemaloni. Išgirdus iš gydytojo, kad bus užtikrinta, jog nejausite skausmo – palengvės, lengviau pasiruošite psichologiškai šiai procedūrai.

Dažniausiai pacientai į kliniką atvyksta vedami rekomendacijų, kurios gaunamos iš giminaičių, draugų ir kaimynų. Turkijoje 2014 metais atliktas tyrimas, kuriuo buvo siekiama sužinoti, kiek žmonės turi informacijos susijusios su implantais, išsiaiškino, jog pagrindinis šaltinis iš kurio žmonės gauna informaciją apie dantų implantus, yra gydytojas odontologas (37 proc. apklaustųjų), o antroje vietoje – draugai (25,4 proc. apklaustųjų). Visgi matome, kad daugumai žmonių informaciją apie implantus pateikia gydytojas odontologas, todėl jo nuomone ir reikėtų labiausiai pasikliauti, nes draugų, artimųjų pateikiama informacija gali būti klaidinga ir labai neobjektyvi. Šio tyrimo metu taip pat buvo domimasi, kokie pacientų nuomone didžiausi implantų minusai ir pliusai. Taigi, didžiausias dantų implantų minusas – didelė kaina (60,3 proc. apklaustųjų), o didžiausias pliusas – didelis panašumas į nuosavą dantį (48,6 proc. apklaustųjų).

Daugelio užsienyje atliktų tyrimų rezultatai parodo, jog žmonės vis dar jaučiasi nedaug žinantys apie dantų implantus, tačiau situacija keisis, kai žmonės patys pradės domėtis šia procedūra. Tiesiog reikia nebijoti klausti, prašyti informacijos ir pasitikėti vienas kitu. Juk pasitikėjimas tai bendradarbiavimo pagrindas. Tik nepamiškime objektyviai pasirinkti, kam savo pasitikėjimą atiduoti.